اگر می خواهید یکی از بزرگان و افراد خبره در بازاریابی شبکه ای و صنعت فروش مستقیم شوید و سازمان و شرکتی با روح بسازید این مقاله فوق العاده را ابتدا خودتان چند بار با دقت تمام بخوانید و همچنین به تمام کسانی که برای فرهنگ سازی در کار خود ارزش قائل هستند ارسال کنید تا آنها هم مطالعه نمایند.

فرهنگ نقشی حیاتی در موفقیت یک شرکت فروش مستقیم دارد. بسیاری از مردم گمان می کنند که اگر از رسانه های جمعی استفاده کنند ، یک کالای خوب و یک برنامه ترفیع عالی داشته باشند و از نرم افزار های فروش مستقیم استفاده کنند ، به معنای این است که می توانند یک شرکت فروش مستقیم درجه یک داشته باشند . بله ، اینها عناصر مهمی هستند  اما قبل از اینکه شما خود را بشناسید و بدانید می خواهید چه نوع شرکتی داشته باشید دستیابی به رشد مد نظر در فروش مستقیم و حفظ آن بسیار دشوار خواهد بود .

مردم اغلب می گویند  ” باشه ، ما فرهنگ رو بررسی می کنیم ، اما به یک برنامه ی کامپیوتری احتیاج داریم “

” ما باید کاری کنیم شرکت رشد کند  “

” با چه سرعتی می توانیم تعداد مشخصی از مردم را جذب کنیم و به سود مورد نظر دست یابیم ؟ “

بله . سود بسیار مهم است و رشد توزیع حیاتی می باشد .اما در ابتدا شما نیاز دارید این سوالات را مطرح کنید :

قرار است چه کسب و کاری راه بیاندازید ؟  آیا شما یک شرکت تولیدی هستید که قرار است از فروش مستقیم به عنوان کانال بازاریابی استفاده کنید ؟ آیا شما یک شرکت فروش مستقیم هستید که کالا میفروشید ؟

تجارت فروش مستقیم در ابتدا یک کسب و کار مردمی است و در مرحله بعد یک تجارت تولیدی محسوب می شود. جایی را با فرهنگ و محیطی در نظر بگیرید که شرکت کاملا با محیط ، عرضه کنندگان و کارفرمایان آن آشنا و نزدیک است . اینجاست که معجزه می تواند اتفاق بیفتد .

شما نیاز دارید که یک جنگ مشتاقانه راه بیاندازید . بسیاری از مردم فروش مستقیم را به دلیل اینکه جای خوبی برای پول درآوردن به نظر می آید انتخاب می کنند. همین طور است، اما اگر شما واقعا میخواهید ساختمان توزیع خود را بنا کنید باید برای فرصت هایی که با آن مواجه می شوید و محصولاتی که پیشنهاد می دهید بسیار جنگجو و مشتاق باشید .

همه مردم دوست دارند بخشی از یک کار مهم باشند . دوست دارند یک کار متفاوت ارائه کنند. اگر شما بتوانید به توزیع کنندگان خودتان انرژی بدهید و آنها را به اشتیاق برای انجام آنچه که میخواهند مجهز کنید، آنگاه  شما یک ارتش غیر قابل مهار ساخته اید. اگر واقعا به فروش مستقیم و آنچه که توزیع کنندگان می توانند انجام دهند اعتقاد نداشته باشید آنها تشخیص می دهند شما تنها برای پول در این کار فعالیت می کنید. ممکن است خودتان این اتفاق را لمس نکنید اما در رشد کند و عملکرد ضعیف توزیع کنندگان به خوبی آشکار می شود.

محصولی پیدا کنید که اعتقاد دارید بی نظیر است و می تواند یک تغییر منحصر به فرد و مثبت در زندگی مردم ایجاد کند. با اعتماد به نفس و ارائه خدمات بی عیب و نقص این محصول را تضمین کنید . این رویکرد را در پیش گرفته و آن را با دیدگاه کمک به دیگران برای ساخت کسب و کارشان توام کنید . اشتیاق جنگجویانه برای محصولات را با اشتیاق کمک به توزیع کنندگان تان را درهم آمیزید تا به یک ترکیب عالی دست یابید.

شرکتی با روح ایجاد کنید.

وقتی می شنوید درباره شخصی می گویند : ” وقتی دور و اطراف او هستی احساس خوبی به آدم میده ”  یا برعکس  ” درمورد این آدم یه چیزی وجود داره که حال آدم رو بد میکنه” این عبارات باعث میشوند که شما در مورد اینکه آن شخص انسان خوبی است یا نه قضاوت کنید .

تفاوتی نمی کند که چه کسب و کاری باشد . وقتی میگوییم شرکت با روح بسازید منظورمان این است که تجارت را چیزی بالاتر از فقط سود و کاغذبازی در نظر بگیرید . به کارکنان و توزیع کنندگان خود به عنوان دندانه های یک چرخ تجارت نگاه نکنید . مطمئن باشید که در پایان روز پول بدست می آید اما تفاوت در نوع زندگی با توزیع کنندگان ، کارکنان و جهانی است که شما ایجاد کرده اید.

ما به سختی افرادی را به یاد سپرده ایم که تنها هنرشان پول درآوردن بوده است. ما کسانی را به یاد می آوریم که علاوه بر این چیزی به جامعه اضافه و هدیه کرده باشند . شما فرصت این را دارید که یک تاثیر مثبت روی زندگی هزاران نفر و یا حتی ملیون ها انسان بگذارید ، اگر بتوانید یک کسب و کار دارای روح بسازید .

به دنبال چیزی فراتر از محصول باشید .

بسیاری از مردم تصور می کنند اگر کسی محصول عالی داشته باشد متعاقبا شرکت عالی هم خواهد داشت . بله یک محصول عالی برای موفقیت حیاتی است اما زمانی را که برای صرف شام به رستوران می روید را به خاطر بیاورید . ممکن است قبلا آنجا رفته باشید و از نظرتان غذا عالی بوده باشد اما این بار خدمات افتضاح بوده و شما می گویید : دیگر به اینجا نمی آیم . اگرچه غذا عالی است اما شما تصمیم گرفتید که دیگر به این جا باز نگردید . کسب و کار فقط سود کردن نیست . اگر سود کردن نگرانی اصلی شما باشد ، تصمیماتی که می گیرید فقط در راستای پول در آوردن خواهد بود . این طرز نگرش به توزیع کنندگان شما هم لطمه می زند، زیرا آنها هم به طور منفی ای تحت تاثیر این نوع فرهنگ شما قرار خواهند گرفت . تجربه های جالب و جذاب برای مشتریان تان ایجاد کنید تا به آمدن نزد شما  ادامه دهند .

یک سری موارد را باید به درستی انجام دهید . امانت داری ، انصاف ، درستی و مبتنی بر ارزش کار کردن، کلیدهای دست یافتن به یک شرکت فروش مستقیم موفق هستند. انجام دادن کارهای درست و هدایت مبتنی بر اصل خدمت رسانی در دراز مدت نتیجه بخش خواهد بود. هر چه بیشتر به توزیع کنندگان خدمت رسانی کنیم تعهد بیشتری به شرکت خواهند داشت .ما این امر را سرمایه اجتماعی می نامیم . سرمایه اجتماعی در هنگامی که نیاز به گرفتن تصمیمات مهمی دارید بسیار حائز اهمیت است . البته از این سرمایه فقط در جایی باید استفاده نمود که گزینه ی دیگری وجود نداشته باشد . نه برای اینکه کارها را برای خودمان آسان کنیم ! هر تصمیمی که درمورد شرکت می گیرید باید در نظر داشته باشید که چه تاثیری بر توزیع کنندگان شرکت خواهد داشت .

یک رابطه عاطفی توام با صداقت با افراد بسازید . قوی ترین صاحبان شرکت های فروش مستقیم  به خوبی می دانند که موفقیت شان به شدت به موفقیت توزیع کنندگان گره خورده است ، چون بدون آنها شرکت فروشی نخواهد داشت . در جلسات  DSA  از دوریس کریستوفر ( بنیان گذار Pampered Chef ) پرسیده شد که مهمترین توصیه ای که می تواند با دیگران صاحبان کسب و کار در جلسه به اشتراک بگذارد چیست ؟ او گفت :

در پمپرد چف ما برای همکاران خود کار می کنیم . اگر شما کسب و کارتان را مبتنی  بر حمایت  و خدمات رسانی به توزیع کنندگان قرار دهید نتیجه بخش خواهد بود . اما اگر صاحبان شرکت به توزیع کنندگان تنها به عنوان یک راه برای فروش محصول بنگرند این شروع یک پایان است. شما باید همه تصمیمات را با این تفکر بگیرید که چه تاثیری بر بروی توزیع کنندگان  خواهد داشت ، آیا به نفع آنها است ؟ مطمئنا باید به کسب و کارتان هم فکر کنید اما اگر بخواهید تمام تصمیمات را صرفا بر مبنای اینکه برای شرکت مفید هستند یا نه بگیرید احتمالا روزی خواهید دید که هیچ توزیع کننده ای برایتان باقی نمانده است .

بارها گفته شده است که توزیع کنندگان ممکن است صاحبان شرکت را دوست داشته باشند اما به آنها اعتماد ندارند . چگونه این اتفاق می افتد ؟  توزیع کنندگان  می توانند به خوبی احساس کنند که شما چه چیزی به آنها پیشنهاد داده اید و به همه ی اقداماتی که شما انجام می دهید احترام بگذارند .با این حال ممکن است مطمئن نباشند که تصمیماتی که شما می گیرید برای آنها مناسب است . این موضوع  می تواند در مراحل اولیه ی کار اتفاق افتد اما بیشتر اوقات زمانی اتفاق می افتد که یک فرد کارکشته یا صاحبان شرکت رابطه ی خوب و نزدیکی با توزیع کنندگان برقرار نمی کنند .

وقتی کارتان را شروع می کنید یک رهبر پشت صندلی نشین نباشید .از مکان امن خود بیرون بیایید و توزیع کنندگان را دریابید . تماس های تلفنی بگیرید . درمورد خانواده هایشان اطلاعات کسب کنید .به دستاوردهایشان، حتی اگر کوچک است توجه داشته باشید . این یک سرمایه گذاری بزرگ برای ساخت شرکت شماست . یادداشت های دست نویس به توزیع کنندگان بدهید تا بدانند از دستاورهایشان آگاهی دارید . حتی از زوج هایشان بخاطر حمایتگر بودن تقدیر کنید .

حس اجتماعی ایجاد کنید . مردم از اینکه متعلق به  جمعی یا جایی باشند احساس رضایت می کنند . شرکت فروش مستقیم میتواند به خوبی نیاز تعلق به جمع را برای آنها برآورده کند . ممکن است برای پول عضو شرکت شده باشند اما خیلی وقت ها به دلایل دیگری به کار ادامه می دهند . یکی از این دلایل عضو چیزی به خصوص بودن است . محیطی را ایجاد کنید که توسعه فردی را به همراه یک دور همی اجتماعی ، چه به صورت واقعی  چه به صورت مجازی ایجاد کند .این موضوع با تماس ها ، انجمن ها و شوراهای رهبری ، رویدادها ، قراردادها ، سفرها ، وبسایت شرکت ، شبکه های اجتماعی و هر جای دیگری که که بتوان روابط اجتماعی ایجاد کرد ، می تواند انجام شود .

بسیاری از شرکت ها خدماتی را به دلایل محلی و ملی برای توزیع کنندگان شان به صورت اضافی ارائه می دهند. برای مثال خدماتی برای پروژه های سفر در کشور های جهان سوم اختصاص می دهند . این راهی برای بدست آوردن همه ی فرصت های موجود در این کسب و کار است .

حس جمعی بوسیله توجه شخصی صاحبان و کارکنان به توزیع کنندگان ایجاد می شود . وقتی توزیع کنندگان شرکت را مثل یک خانواده می دانند شما متوجه می شوید که یک فضای جمعی مناسب ساخته اید . چگونه این کار را انجام می دهید ؟

هرکاری که می کنید خودتان باشید . واقعی باشید و همیشه اجازه دهید نیازهای توزیع کنندگان مطرح شود .خودتان را بالاتر از توزیع کنندگان نبرید . وقتی شرکت شروع به رشد می کند اجازه ندهید خودخواهی تان بزرگترین دشمن تان شود . وقتی شرکت جدید و کوچک است سعی نکنید آن را بزرگتر از چیزی که واقعا هست جلوه دهید . از همین لحظه ی شروع  وقت معتبر بودن است . شما حس وفاداری ، اشتیاق و حس کار گروهی را از  این طریق بدست خواهید آورد .

تلاش کنید مردم شرکت تان را دوست داشته باشند . این موضوعی بسیارحائز اهمیت برای داشتن محصول یا خدمات مناسب است . یک معیار عالی برای اینکه بدانید احساس جمعی مناسبی ایجاد کرده اید رجوع به توزیع کنندگان ، مشتریان و کارکنان است تا ببینید آیا شما را دوست دارند یا نه . چشم انداز شما باید این باشد که مردم بگویند چه شرکت فوق العاده ای ! من هم میخواهم جزئی از این شرکت باشم. بخاطر داشته باشید آنچه که برای رشد کسب و کارتان مهم است رابطه ی عاطفی مردم با شرکت شماست . این تجارت یک نوع کسب و کار انسانی است ، نه یک شرکت تولیدی صرف . هرگز فراموش نکنید که یک شرکت فروش مستقیم متشکل از انسان ها است . انسان ها را تامین کنید ، شرکت شما را خواهند ساخت .

در پایان ،  فرهنگ محیطی است که در بستر آن طرح اولیه از شرکت تان را توسعه می دهید . قبل از بازگشت سرمایه ،نرم افزار و هر نوع دیگری از عوامل فروش مستقیم عامل فرهنگ قرار می گیرد . اگر بهترین برنامه سود رسانی و بهترین محصول را داشته باشید اما فرهنگ غلط باشد ، امکان حرکت به جلو وجود ندارد . فرهنگ شرکت شما برند شماست .  فرهنگ به  روابط جمعی بین شرکت و توزیع کنندگان ، به نحوی که بین اعضا پیوند درست و اعتماد وجود داشته باشد گفته می شود . این همان ساخت یک شرکت با روح است .

منبع : وبسایت مجله بازاریابی شبکه ای nmls.ir

مطالب مرتبط

تهدیدها و فرصتهای تولید محور شدن شرکتهای بازاریابی... انقراض آبان. تحليلي بر تهديدها و فرصت هاي توليد محور شدن شرکتهاي بازاريابي شبکهاي ايراني در سال گذشته مقاله اي تحت عنوان يخبندان آبان منتشر کردم که تحليلي بود بر فرصتها و تهديدهاي 7 سطحي شدن پلنهاي ب...
پژوهشکده نتورک ایران چیست ؟ با سلام و درود خدمت شما بازدیدکننده عزیز حتما از خود سوال می کنید پژوهشکده نتورک ایران چیست ؟ هدف و برنامه اش چیست ؟ به کجا تعلق دارد ؟ اعضای آن چه کسانی هستند ؟ چه خدماتی ارائه می دهد ؟ چطور می توان...
فروش مستقيم چیست ؟ در اولین گام آموزش در بازاریابی شبکه ای قصد داریم شما را با مفهوم لغوی کلماتی که در این کسب و کار با آن رو به رو خواهید آشنا نماییم. اولین عبارتی که شما در این تجارت با ان روبه رو خواهید شد عبارت فرو...
دور هم جمع شدن آغاز راه است آغاز به کار پژوهشکده نتورک ایران توسط گروهی که رسالت خود را توسعه مهر در نظر گرفته اند. بعد از ماه ها و شاید سالها خون دل خوردن در کسب و کار نتورک مارکتینگ بر آن شدیم حرکتی متفاوت انجام دهیم. همیشه س...
بازاریابی شبکه ای چیست ؟ در معنی لغوی مفاهیم اولیه کسب و کار بازاریابی شبکه ای پس از اینکه متوجه شدیم فروش مستقیم چیست اینک به مفهوم علمی و کاربردی کلمه بازاریابی شبکه ای خواهیم پرداخت. شاید خیلی ها به صورت کلاسیک با واژه با...